Fizyka jest nauką zajmującą się badaniem ogólnych właściwości ciał i formułowaniem podstawowych praw rządzących zjawiskami Przyrody. Fizyka jest fundamentalną nauką przyrodniczą ścisłą, która posługuje się metodami matematycznymi. Oznacza to ilościowe ujmowanie zjawisk i ustalanie ich najogólniejszych cech, które można mierzyć za pomocą precyzyjnych narzędzi pomiarowych. Fizyka dąży do włączania zjawisk w bardzo ogólne systemy teoretyczne. Podstawą tych systemów są najogólniejsze prawa rządzące Naturą sformułowane w postaci związków matematycznych. Najczęściej prawa te wyrażone są w postaci równań różniczkowych.
Dwie ogólne zasady stanowią fundament całej fizyki współczesnej: jedność materialna świata i uniwersalność fizyki. Pierwsza zasada odnosi się do strukturalnych właściwości materii: wszystkie ciała materialne, nieożywione i ożywione, na Ziemi i gdziekolwiek indziej we Wszechświecie są zbudowane z takich samych pierwiastków chemicznych. Druga zasada odnosi się do dynamicznych właściwości materii: oddziaływania fundamentalne między cząstkami elementarnymi i wynikające z nich właściwości materii oraz prawa fizyki są wszędzie w Kosmosie takie same.
Cechą charakterystyczną fizyki współczesnej jest łączenie coraz to innych i coraz szerzej pojętych zjawisk z podstawową konstrukcją teoretyczną. Metody fizyki przeniknęły do całego współczesnego przyrodoznawstwa.