Wśród nauk ścisłych i przyrodniczych współczesna chemia zajmuje miejsce centralne. Wynika to z jej wyjątkowego udziału w interpretacji przemian i procesów, jak też zjawisk zachodzących w otaczającym nas kosmosie, ekosystemie czy układach biologicznych i naturalnych. Stąd zgodnie z Encyklopedią Chemii PWN chemia [gr. chēmeía – „magia”] jest nauką przyrodniczą zajmującą się budową, właściwościami substancji, ich jakościowymi i ilościowymi przemianami, opisem mechanizmów, szybkością, warunkami, w których te przemiany zachodzą i efektami energetycznymi oraz zjawiskami, głównie elektrycznymi, które im towarzyszą. Termin „przemiany” dotyczy zarówno reakcji chemicznych, jak i procesów fizycznych obejmuje m.in. przemiany fazowe, np. parowanie, topnienie, przemiany polimorficzne, dyfuzję. Oprócz badań podstawowych chemia obejmuje opracowywanie procesów otrzymywania poszczególnych produktów (technologia chemiczna) oraz konstruowanie urządzeń, w których te procesy są prowadzone (inżynieria chemiczna, procesowa). Zatem, już z tego krótkiego opisu wynika jej interdyscyplinarność, centralne miejsce wśród nauk przyrodniczych, a nade wszystko uniwersalizm w interpretacji przemian i zjawisk zachodzących na poziomie molekularnym i komórkowym.
Współczesna chemia jest też bazą i łącznikiem między: środowiskiem i ekologią (zielona chemia), geochemią i geologią, medycyną i farmacją, fitochemią, fizyką i astrofizyką, biologią i mikrobiologią, fizjologią i biochemią, chemią produktów naturalnych i nauk o życiu, chemometrią i rolnictwem, chemią produktów żywnościowych i diabetyką, toksykologią, inżynierią materiałową i procesową czy chemią materiałów wybuchowych ale też między ekonomią i naukami prawniczym.
Efektem tego działania jest postrzeganie chemii jako nauki interdyscyplinarnej. Jednakże w chemii dwa procesy będą dominujące - synteza i analiza, bez znaczenia na hierarchię. Nie mniej, to one przeplatają się we wszystkich elementach nauk przyrodniczych.