Encyklopedia w swoim podstawowym założeniu ma za zadanie ogólne kształcenie i wychowanie ludzi, bądź społeczności albo, jeśli ma charakter sprofilowany, grupy tematycznie zaangażowanej. Forma encyklopedii jest uniwersalnym, czytelnym i dobrze komunikowanym sposobem informowania oraz popularyzacji osiągnięć naukowych. Umożliwia ona środowisku akademickiemu propagowanie wiedzy oraz podnoszenie kultury naukowej na coraz wyższy poziom, a osobom spoza tego środowiska pozyskanie rzetelnej wiedzy naukowej poddanej w przystępny sposób.
Inicjatywa opracowania Encyklopedii Żywności i Żywienia podyktowana została koniecznością usystematyzowania istniejącej oraz wciąż poszerzającej się wiedzy związanej z dyscypliną naukową o wyjątkowym i wieloaspektowym charakterze. Ta wyjątkowość i wieloaspektowość nauk o żywności i żywieniu człowieka wynika z powszechnie potwierdzanego poglądu, że jest to nauka multidyscyplinarna, korzystająca z dorobku wielu nauk zarówno tzw. ścisłych, jak: matematyka, chemia, fizyka, biologia, biochemia, mikrobiologia, fizjologia, inżynieria, informatyka, jak również nauk społecznych, a wśród nich: ekonomii, zarządzania i marketingu, socjologii czy psychologii.
Każdą z tych nauk, charakteryzuje właściwa jej nomenklatura, przedmiot badań jak również specyficzna metodologia prowadzonych badań. Skutkuje to bogactwem terminów jakimi posługuje się nauka o żywności i żywieniu człowieka, które charakteryzuje specyficzna etymologia, inaczej mówiąc źródłosłów.